Aparat DSLR to cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa. Może być używany do robienia zdjęć, filmów i sekwencji poklatkowych. Posiada wymienne obiektywy, które pozwalają wybrać żądaną ogniskową i przysłonę. Używają wymiennych soczewek, które mogą być używane do różnych celów. Są przeznaczone dla profesjonalnych fotografów, którzy potrzebują wysokiej jakości zdjęć.

Istnieją trzy główne typy lustrzanek cyfrowych: bezlusterkowe, lustrzanki cyfrowe i aparaty z wymiennymi obiektywami (ILC). Czujniki w tych aparatach są zwykle mniejsze niż w lustrzankach. Ponadto mają niższą rozdzielczość niż lustrzanki. Oferują jednak kompaktowość i mniejszą wagę, a także większą mobilność swoim użytkownikom.

Jak zrobić niesamowity portret lustrzanką cyfrową, obiektywami i światłem?

Lustrzanka cyfrowa, obiektywy i światło to trzy kluczowe elementy przy robieniu świetnego portretu. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas robienia portretów, jest upewnienie się, że robisz zdjęcia przy naturalnym świetle. Gwarantuje to, że obiekt wygląda dobrze i nie wygląda, jakby był oświetlony reflektorem. Podczas robienia portretów ważne jest, aby używać statywu oraz przycisku blokady ekspozycji w aparacie. Umożliwia to fotografowanie przy dłuższym czasie otwarcia migawki, co pomaga tworzyć bardziej naturalnie wyglądające obrazy z mniejszym rozmyciem.

Co to jest lustrzanka cyfrowa?

Aparaty DSLR mają lustro, które obraca się w górę i w dół, aby dać fotografowi obraz w wizjerze, a następnie odchyla się z powrotem po naciśnięciu spustu migawki, podobnie jak tradycyjny aparat na kliszę. Różnica między lustrzanką cyfrową a tradycyjną kamerą filmową polega na tym, że lustrzanka cyfrowa ma czujnik cyfrowy, który wychwytuje światło w czujnikach CMOS lub CCD, co jest znacznie bardziej czułe niż film.