Praca fotografa bywa wymagająca. Każdego dnia korzysta on z nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają sprawnie wykonywać zadania. Odpowiedni aparat jest najważniejszym narzędziem pracy fotografa. Jeśli chodzi o portretowe zdjęcie, warto przestrzegać kilku zasad. Jakie kwestie są najważniejsze? Jak zrobić wyjątkowe zdjęcie portretowe? O czym warto pamiętać?

Idealny portret

Dobry fotograf poradzi sobie ze zrobieniem idealnego portretu nawet w warunkach amatorskich. Trzeba jednak pamiętać o kilku wskazówkach. Konieczne jest wypełnienie kadru – nie musimy zostawiać miejsca nad głową modela. Kolejny aspekt to korzystani z catchlight. Jest to źródło światła, jakie odbija się w oczach osoby fotografowanej. Nie zapominajmy o linii wzroku. Osoba fotografowana nie musi patrzeć prosto w aparat.

Oczywistością jest to, że ogromne znaczenia ma oświetlenie. To nie tylko lapy w studiu, lecz także odpowiednie użycie blendy, wykorzystanie słońca itp.

Przydatne wskazówki

Fotograf podczas tworzenia portretu, nie może pomijać osoby fotografowanej. Powinniśmy zadbać o jej komfort i nawiązanie z nią relacji. Pomocny jest tryb ciągły, co pozwala uchwycić każdy przelotny wyraz twarzy. Nawet jeśli sesja stresuje fotografa, nie należy tego zbytnio okazywać. Podczas sesji przydatny jest monitor do podglądu. To pozwala zyskać pewność co do tego, jak powstają zdjęcia. Można poprosić modela o odegranie jakiejś roli. To jeden z najprostszych sposobów, aby pomóc danej osobie zachowywać się całkowicie naturalnie. Faktem jest, że dobra fotografia wydobywa z modela to, co najlepsze. Przyciąga wzrok i jest doskonałą pamiątką na lata.